ලෝක කම්කරු දිනය අදයි

සමස්ත ලෝකයේ කම්කරු ප්‍රජාව අද (01) උත්කර්ශවත් අන්දමින් මැයි දිනය සමරයි. මැයි දිනයේ ඉතිහාසය 1888 තරම් ඈත අතීතයකට දිව යයි. 1988 මැයි 01 වනදා ඇමරිකානු කම්කරු පිරිසක් පැය 8කට තම වැඩ මුරට ‍සීමා කරන ලෙස ඉල්ලා චිකාගෝ නුවරට එක්විය. එම පිරිස 65000ක් පමණ විය.

වැඩවර්ජනයේ තෙවන දින ආයුධ සන්නද්ධ පොලිස් නිලධාරීන් විසින් එල්ල කරන ලද ප්‍රහාරයකින් කම්කරුවන් 4 දෙනෙක් ජීවිතක්ෂයට පත්විය. එදින පොලිස් හා කම්කරුවන් වචන හුවමාරුවක පැටලුණු අතර එහිදී එල්ල වූ බෝම්බ ප්‍රහාරයකින් පොලිස් නිලධාරියකු ද මිය ගියේය. ගැටුමක් දක්වා වර්ධනය වූ එය තවත් උග්‍ර වුයේ, පොලිස් නිලධාරීන් 6දෙනෙකුට ජීවිත අහිමි කරමිනි.

ඕගස්ටස් ස්පයිස්, ඇල්බට් පාර්ඩ්න්ස්, ඇඩෝල්ෆ් ෆීෂර්, ජෝර්ජ් එන්ගල්ස්, සැමුවෙල් ෆීල්ඩන්, ලුයිස් ලන්ග්, මයිකල් ස්ට්වැච් හා ඔස්කා නිබේ යන කම්කරු නායකවරු පොලිසීය විසින් අත්අඩංගුවට ගනු ලැබූ  අතර පසුව  ඔවුන්ට එරෙහිව නඩු පැවරිණි‍. ඔස්කා නිබේට වසර 15ක සිර දඬුවමක් නියම වූ අතර සැමුවෙල් ෆීල්ඩන්, මයිකල් ස්ට්වැඩ් දෙදෙනාට ජීවිතාන්තය දක්වා සිර දඬුවම් නියම විය.

පැය 8ක සේවා කාලයක් ඉල්ලා අරගල කරමින් එලෙස රුධිරය වැගිරූ තම සගයින් සදාතනිකව සිහිකිරීමට 1889 වසරේ රැස් වූ ජාත්‍යන්තර කම්කරු සංවිධානය තීරණය කළේය. ඒ අනුව සැම වසරකම මැයි 01 වැනිදා ජාත්‍යන්තර කම්කරු දිනය ලෙස ප්‍රකාශයට පත් කර තර ලංකාවේ ප්‍රථම වරට කම්කරු දිනය සැමරුවේ 1927 වසරේය. ලංකා ඉතිහාසයේ පළමු මැයි රැළිය 1933 කොළඹ ප්‍රයිස් පිටියෙන් ආරම්භ වී ගාලු මුවදොර පිටියෙන්  අවසන් විය. 1956දී මැයි දිනය මෙරට නිවාඩු දිනයක් ලෙස නම් කරන ලදී.

මේ හොර ගොල්ලන්ගෙන් ‘මැයි දිනය’ ගලවා ගත හැක්කේ බලලෝභී දේශපාලන පක්ෂ හා තක්කඩි නායකයන් පිටුපස යෑම නතර කර ‘වෘත්තීය සමිති’ වටා ගොනු වෙමින් තම අයිතිවාසිකම් රැක ගැනීමටත් ඉල්ලීම් දිනා ගැනීමටත්, ගෞරවය ආරක්ෂා කර ගැනීමටත් සබුද්ධිකව හා සවිඥානිකව කටයුතු කිරීමෙන් පමණි. හොඳ ‘ජීවිතයක්’ භුක්ති විඳීමට හැකිවනු ඇත්තේ එවැනි අරගලයකින් බව 130 වැනි මැයි දින සැමරුමේදී වැඩකරන ජනතාව අවබෝධ කරගත යුතු වේ.

| ලංකා ඊ වොයිස්

Related posts:

Comments

comments